Üç Aylar Sözleri ve Mesajları 2022

Dinî hayatımızda Üç Aylar diye bilinen feyizli ve bereketli bir maneviyât mevsimine giriyoruz. Üç Aylar , Rahmân olan Allah’ın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı aylardır.  İslâm dünyasında her yıl manevî bir iklimin hüküm sürdüğü ve ramazan bayramıyla sona eren üç aylar , Müslümanlara dinî hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır. Üç aylar a önem verilmesinin sebeplerinden biri de bu aylarda bulunan kandil geceleridir. Receb ayının ilk cuma gecesi Regaib, aynı ayın yirmi yedinci gecesi Mi‘rac, şâban ayının on beşinci gecesi Berat ve ramazan ayının yirmi yedinci gecesi Kadir gecesidir.

Bereket ve feyzinden istifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsî aylardır.

Peygamber (sav) Efendimiz Receb ayı girdiğinde: “Ey Allâhʼımız! Recep ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle/ulaştır.” şeklinde dua ettiği yolundaki rivayet (Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259) zayıf kabul edilmektedir.


Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor

Recep, Şaban ve Ramazan aylarının bulunduğu Üç Aylar, 2 Şubat Çarşamba günü başlayacak. Regaib Kandili 3 Şubat Perşembe gecesi, Miraç Kandili ise 27 Şubat Pazar gecesi idrak edilecek. İkinci ay olan ve bu yıl 29 gün sürecek Şaban ayı ise 4 Mart 2022 Cuma günü başlayacak. Berat Kandili 17 Mart Perşembe akşamı idrak edilecek.

2022 yılı Ramazan ayının ilk teravih namazı 1 Nisan’ı 2 Nisan’a bağlayan gece yatsı namazını müteakiben camilerde ve evlerde kılınabilecek. Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı gece olarak rivayet edilen Kadir Gecesi, Ramazan ayının 26’ncı gününü 27’sine bağlayan gece yani 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi idrak edilecek. 30 gün sürecek olan Ramazan ayının son orucu 1 Mayıs 2022 Pazar günü tutulacak ve bu gün aynı zamanda Ramazan Bayramı Arifesi olarak idrak edilecek. Buna göre 2 Mayıs Pazartesi günü Ramazan Bayramının ilk günü kutlanacak. Ramazan Bayramı 3 gün sürecek.


Güzel Sözler

Bütün okuyucularımızın üç aylarını kutlar, hayırlara ve mutluluklara vesile olmasını Yüce Allah (c.c.)’tan dileriz.


Ey Çaresizlerin çaresi ve ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı! İçinde bulunduğumuz bu günlerin hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi! Üç aylarınız mübarek olsun.


Ey kalpleri çekip çeviren Allah’ım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!


Ahiret sermayemizin artmasına vesile olması dileğiyle üç aylarımız mübarek olsun.


Üç aylarınızı kutlar, hayırlara ve mutluluklara vesile olmasını Yüce Allah (c.c.)’tan dileriz.


Dua Sözleri

Allah’ım üç ayların bereket ve feyzinden istifade etmeyi ve bu aylardan büyük kazançlar elde edebilmeyi bizlere nasib eyle.


Üç ayların sevgi, barış ve kardeşlik bağlarımızın güçlenmesine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.


Üç ayların hürmetine sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etmesini Allah’tan dilerim.


İslam’ın nurlu yüzü kalbine dolsun makamınız cennet Hz. Muhammed (sav) komşunuz olsun günlerinize mutluluk, gönlünüze saadet dolsun üç aylarınız mübarek olsun.


Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Üç aylarınız mübarek olsun.


Rabbimiz ; Biz dua etmesini bilmiyoruz. Resulullah (sav) nasıl dua ettiyse bizde öyle dua ediyoruz. O (sav) Sen’den neler istediyse, bizde onları talep ediyoruz. O (sav) nelerden sana sığındıysa, bizde onlardan sana sığınıyoruz. Dualarda buluşmak dileğiyle Üç aylarımız Mübarek olsun


Allah’ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Üç aylarımız kutlu olsun.


Güllerin en güzel kokanı, çiçeklerin en güzel açanı, hayatın en güzel anları, Allah’ın cennet mekanı sizlerin olsun, Üç aylarımız mübarek olsun.


Üç aylarınızı kutlar, her şeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim.


Mevla’m çekirdeğe orman gizlemiş, yılan zehrine derman gizlemiş, mübarek günlere cennet gizlemiş. Senin, ailenin ve tüm İslam âleminin üç ayları mübarek olsun.


Rabbimiz ; Bizi amellerin ve ahlakın en güzeline sevket. Bunu Senden daha iyi yapan yoktur. Üç aylarımız Mübarek olsun.


Üç aylar hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

Daha fazla dini söz için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir