OSHO SÖZLERİ KİTAP ALINTILARI

Osho, asıl adıyla Rajneesh Chandra Mohan Jain olarak bilinen Osho, 11 Aralık 1931’de Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde doğdu. Orta gelirli bir ailede büyüdü ve üniversitede felsefe okudu. Bu eğitim onun ilerideki öğretilerine temel oluşturdu. Osho, özellikle 1970’lerde ve 1980’lerde dünya çapında büyük bir takipçi kitlesi kazandı. Öğretileri, dinler arası ilişkilere ve kişisel gelişime odaklanıyordu.

Osho, öğretilerini “Zorunlu Olmayan Yol” olarak adlandırıyordu ve meditasyonun önemini vurguluyordu. Düşünceyi sakinleştirme, içsel huzura ulaşma ve kendini keşfetme amacı taşıyan birçok meditasyon tekniği önermiştir. Öğrencilerine meditasyon ve bilinçli yaşamın yollarını öğretti. Osho’nun öğretileri, özgürlük, açıklık ve bilinçli yaşam fikirlerine dayanıyordu.

1990 yılında 0sho, Hindistan’da hayatını kaybetti. Ancak öğretileri ve mirası hala dünya genelinde yaşamaktadır ve birçok insan tarafından incelenmektedir. Onun kitapları ve konuşmaları geniş bir okuyucu kitlesi tarafından takip edilmektedir. Bu yazımızda Osho ‘dan sizler için güzel bir demet hazırladık. Güzelliklere vesile olması dileğiyle.

ANIN TADINI ÇIKARMAK

Yaşamın tadını çıkarmak için yarını beklemeyin, çünkü yarın belki gelmeyecek.Şu andan başka bir an yok. Gelecek hayaldir, geçmiş ise hatıradır. Sadece şu anın tadını çıkarın.


Kendinizi sevin ve buna sadık kalın.Kendinizi sevdiğinizde, başkalarını da sevebilirsiniz. .Kendinizi kabul ettiğinizde, başkalarını kabul edebilirsiniz. Kendinizi anladığınızda, başkalarını anlayabilirsiniz.


Sevgi, sadece bir ilişki biçimi değil, aynı zamanda bir varoluş biçimidir.


Sevgi var olan tek mucizedir.Sevgi cehennemden cennete giden merdivendir.Sevgiyi iyi öğrenirsen, her şeyi öğrenirsin.Sevgiyi kaçırırsan, bütün yaşamını kaçırırsın.


Kendinizi düşündüğünüz gibi görmeyi bırakın; sadece olduğunuz gibi görün.


Meditasyon, zihni durdurmanın ve içsel sessizliği deneyimlemenin bir yoludur.


Yaşam bir dans gibidir. Onun tadını çıkarmak için bir şeyler bilmek zorunda değilsiniz; sadece dans etmelisiniz. Tüm sırlar dans edenlerin kalbinde saklıdır.


Sevgi, bir insanın iç dünyasında başlar. Kendinizi sevmeyi öğrenin, çünkü sadece kendinizi sevebilirseniz başkalarını gerçekten sevebilirsiniz.Hayat bir akıştır. Akışına izin verin. Ne zaman direnirseniz, ne zaman kontrol etmeye çalışırsanız, acı çekersiniz.


Anın tadını çıkarın, çünkü hayat sadece şu an içindir. Dün geçti, yarın henüz gelmedi. Şu anı yaşayın.


Korku, iç huzurun düşmanıdır. Korkularınızdan kurtulun ve özgürce yaşayın.


ÖZGÜRLÜK

Özgürlük, başkalarının beğenilerine ya da beklentilerine bağlı olmadan kendiniz olmaktır.


Mutluluk, iç huzurun bir sonucudur. İç huzuru bulduğunuzda, mutluluk kendiliğinden gelir.


Hayat, bir yolculuktur. Her anı değerli kılın ve yolculuğun tadını çıkarın.Gerçek güzellik içimizdedir. Eğer içimizde güzellik yoksa, dışarıdaki güzellikler hiçbir şey ifade etmez.


Hayat bir sorudur ve cevaplarını yaşayarak bulabilirsiniz.


Gerçek meditasyon, düşünce eksikliğinde değil, düşünceye sahipken iç huzura ulaşmaktır.


İnsanın en büyük düşmanı, kendisidir. Kendinizi aştığınızda, dünyayı aşmış olursunuz.


Hayatta neşe ve mutluluk bulmak istiyorsanız, her anı bir hediye olarak kabul edin.


KEŞMETMEK

Hayatın içindeki her şey, bir anlam taşır. Önemli olan, o anlamı keşfetmektir.


Başkalarını yargılamayı bırakın ve sadece kabul edin. Kabul etmek, özgürlüğün anahtarıdır.


Korkularınızın kölesi olmayın. Korkularınızı anlayın, onlarla yüzleşin ve özgürce yaşayın.


Hayatın tadını çıkarın, çünkü her an bir ömre değer.


Gerçek sevgi, bağlılık değil özgürlüktür. İkinci kişi size ait değildir; sadece size eşlik eder.


Özgürlük, başkalarının beğenilerine ya da beklentilerine bağlı olmadan tamamen kendiniz olmaktır. Kendi doğanızı takip edin, iç sesinizi dinleyin ve kendi gerçeğinizin peşinden gidin. Bu, gerçek özgürlüğün anahtarıdır.Hayat, bir hediye olarak verilir. Onun tadını çıkarın ve şükranla yaşayın.


Şimdiye odaklanın, çünkü şu an sonsuz bir hazinedir.


Hayatta her şey değişir. Değişimi kabul etmek, iç huzurun anahtarıdır.


Kendinizi tanıyın, çünkü kendinizi tanıdığınızda başkalarını da daha iyi anlayabilirsiniz.


Başkalarını yargılamayı bırakın. Herkes kendi yolunda ilerliyor.


EĞİTİM

Gerçek soru ölümden sonra hayat olup olmadığı değil, ölümden önce sen hayatta mısındır?


Öfkenin içinde sen başka birisinin hatası için kendini cezalandırırsın.


Eğer bedenin içinde uzun süre yaşarsanız, ruhunda yaşayan birine yaklaştığınız zaman bir şeylerin yanlış olduğunu hissedersiniz.


Kimsenin ilgisine ihtiyaç duymadığın zaman olgunlaşırsın, beklentiye girmediğin gün yara almazsın. Hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın.


İmkânsız olanı başarıyorsun.Her yer aydınlık ama sen karanlıklarda yaşıyorsun.Ölümün bir yerlerde olduğu yok ama sen sürekli ölüp durmaktasın.Hayat bir rahmet sen ise felaketlerdesin.


Tek bir hayatın var ve başkalarıyla yeterince fazla ilgilendin. Şimdi kendine dönme zamanı.


Dinleyeni olmadığından değil, anlayanı olmadığından sessizleşir insan.Tohum ölüdür, sadece potansiyel olarak yaşıyordur. Yaşayabilir veya ölü olarak kalmaya devam edebilir. Büyümediği, bir ağaç haline gelmediği sürece ölüdür. Ve benim bildiğim kadarıyla insanlar, büyümeye karar vermedikleri, bilinmeyene doğru bir atlayış yapmadıkları takdirde tohum gibidirler-ölü, kapalıdırlar.


Güçlü rüzgârlar seni oraya buraya sürüklüyorsa onlara direnme: Onlar sen direndiğin için güçlü görünüyorlar. Rahatla ve bırak seni götürsünler. Onlarla git, bütün olarak git.


Sen bir öz olarak dünyaya geldin ama toplum senin için bir kişilik yaratmadan, öz olarak kalırsan, bir hayvan gibi kalmış olursun.


Kendi biricikliğini hisset, kendi varlığından zevk al. Varsın! Bu gerçek bile, bu kadarı bile, “Varım” diyebilecek kadar farkındalık bile, mutluluğa açılan bir olasılıktır- sadece tüm bunlardan biraz sevinç duy. Bırak tüm bunların tadı, her gözeneğine işlesin. Bunun heyecanıyla ayaklarının yerden kesilmesine izin ver- içinden dans etmek geliyorsa dans et, kahkaha atmak geliyorsa kahkaha at, veya canın bir şarkı söylemek istiyorsa şarkı söylemeye başla. Ama tüm bunların merkezine kendini koymayı unutma.


Osho hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

daha fazla güzel söz için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir